Now that we have explored multiple methods for solving systems of linear equations, let’s put those in to practice using some real-world application problems.
Admission into a carnival for children and adults is . For children and adults, the admission is . Assuming a different price for children and adults, what is the price of the child’s admission and the price of the adult admission?
Ammie’s favorite snack to share with friends is candy salad, which is a mixture of different types of candy. Today she chooses to mix Nerds Gummy Clusters, which cost per pound, and Starburst Jelly Beans, which cost per pound. If she makes seven pounds of candy salad and spends a total of , how many pounds of each candy did she buy?
Set up a system of equations to represent the mixture problem. Let represent the pounds of Nerds Gummy Clusters and represent the pounds of Starburst Jelly Beans in the mixture.
Kenneth currently sells suits for Company A at a salary of plus a commission for each suit sold. Company B offers him a position with a salary of plus a commission for each suit sold. How many suits would Kenneth need to sell for the options to be equal?